Çalınma endişesi ile 40 yıldır belediye binasında muhafaza ediliyor

Çalınma endişesi ile 40 yıldır belediye binasında muhafaza ediliyor TOKAT – Tokat’ın Niksar ilçesinde 117 yıllık çan, çalınma endişesi ile 40 …

Çalınma endişesi ile 40 yıldır belediye binasında muhafaza ediliyor
  • 0
  • 141
  • 24 Ağustos 2022
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Puan Yok)
    Loading...
  • +
  • -

Çalınma endişesi ile 40 yıldır belediye binasında muhafaza ediliyor

TOKAT – Tokat’ın Niksar ilçesinde 117 yıllık çan, çalınma endişesi ile 40 yıldır belediye binasında muhafaza altında tutuluyor.

Niksar kalesinde 1950’li yıllarda sergilenen çan, çalınma ihtimali nedeni ile itfaiye binasına getirildi. İtfaiye binası kullanılan çan, yapımı 1983 yılında tamamlanan belediye hizmet binasının alt katına konuldu. Çan, bulunduğu yerden de çalınma endişesi nedeni ile belediye binasının üçüncü katında salonun girişine yerleştirildi. Belediye hizmet binasının 2012 yılında taşınmasının ardından boşalan bina polis merkezine dönüştürüldü. Yıllardır çalınma tehlikesi nedeni ile saklanan çan en güvenli yerde muhafaza ediliyor.

Çan, 40 yıldır belediye binasında saklanıyor

Çan’ın çok ağır olduğuna dikkat çeken Kayayurt, “İnsan gücüyle şu anda yerinden bile kıpırdatma şansı yok. Yani iş makinesi gücüyle ancak kaldırılabilir. Emniyet binası içinde çan güvende. Şehir dışından gelenler çanın resim çekiyorlar” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Nurhan İçmez – Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir