Vali Dr. Ozan Balcı’nın Vakıflar Haftası Kutlama Mesajı

Vali Dr. Ozan Balcı’nın Vakıflar Haftası Kutlama Mesajı
  • 0
  • 451
  • 12 Mayıs 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Puan Yok)
    Loading...
  • +
  • -

Vakıf bir sevgi, hayır ve hizmet kurumudur. Medeniyetimizde önemli bir yeri bulunan vakıf geleneğimizin özü şefkat, merhamet, yardımlaşma ve dayanışmadır.

Köklü geçmişi ve sundukları hizmetlerle vakıflar, kültürümüzdeki karşılık beklemeden iyilik yapma şuurunun canlı tutulmasını sağlamaktır.

Tarihimizde sosyal, kültürel, eğitim, ekonomik alanda önemli bir görevi ifa eden vakıflar, sadece ekonomik ihtiyaçların giderilmesi amacıyla değil sosyal ve kültürel anlamda da bireylerin gelişimini sağlayan yapılar olmuşlardır.

Vakıflar, ihtiyaç sahibi bireylerin ihtiyaçlarını karşılayarak, bireylerin kendilerini toplum içerisinde değerli bir vatandaş olarak görmelerini sağlamıştır. Bu yönüyle vakıf sistemi birey ile toplum arasında kuvvetli bir bağ kurmaktadır. Yine vakıflar, sağlık ve eğitim alanındaki faaliyetleriyle bireyler arasındaki farklılıkları giderilerek toplumda fırsat eşitliğinin sağlanmasını da amaçlamıştır. Fırsat eşitliği ise toplumdaki bireylerin yetenek ve kabiliyetlerini geliştirerek toplam verimin artmasına yardımcı olmaktadır.

Bizlere düşen, yüzyıllardır yüce milletimize toplumsal, kültürel, ekonomik alanlarda türlü hizmetler sunan; karşılık beklemeden iyilik yeşerten, şefkat ve merhamet duygularını ihtiyacı olandan esirgemeyen ve temelinde hayır duygusu ile insanlık sevgisi yatan vakıflarımızı gençlerimize ve çocuklarımıza en iyi şekilde anlatmak, onlara vakıf ruhunu ve bilincini aşılamaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Vakıf Haftasında; insanlara yardım duygusunu geliştirmek, dayanışmanın önemini anlatmak amacıyla kurulan vakıfların hizmetlerinin yürütülmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor, ‘Vakıflar Haftası’nı kutluyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir