Tokat’tan Hindistan’a kiraz ihracatı

Tokat’ta yetiştirilen “ziraat 0900” cinsi 26-32 kalibreli kiraz Hindistan’a ihraç ediliyor. Tokat merkeze bağlı Kemalpaşa köyü kiraz üretimi …

Tokat’tan Hindistan’a kiraz ihracatı
  • 0
  • 223
  • 13 Haziran 2022
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Puan Yok)
    Loading...
  • +
  • -

Tokat‘ta yetiştirilen “ziraat 0900” cinsi 26-32 kalibreli kiraz Hindistan’a ihraç ediliyor.

Tokat merkeze bağlı Kemalpaşa köyü kiraz üretimi ile yurt içi ve yurt dışında önemli bir pazara sahip. Avrupa ülkelerinin yanı sıra Güney Asya ülkelerine ihraç edilen ziraat 0900 cinsi kirazlarda bu sezon verimli geçiyor. Yaklaşık 60 bin dekar alanda kiraz üretimi yapılan köyde “ziraat 0900” cinsi kiraz ihracatta gönderiliyor. 26-32 kalibre olan “ziraat 0900” cinsi kiraz tadı, görünüşü ve dayanıklılığı nedeniyle tercih ediliyor. Köylüler tarafından hasat edilen kirazlar traktörlerle komisyonculara getiriliyor. Tartılan ve boylarına göre ayrılan kirazlar tırlarla yüklenerek ihracattı firmalar tarafından yurt dışına gönderiliyor.

İhracatlık kirazın kilosu 20-25 liradan satılıyor

Komisyoncu Erdal Kiran, ihracattık kirazda geçen yıla göre artış olduğunu ama girdi fiyatları nedeni ile beklentilerinin altında olduğunu söyledi. İhracattık kirazın kilogram fiyatının 20-25 lira arasında olduğunu belirten Kiran, “İhracatın sayesinde piyasa ayakta durabilecek. Yoksa fiyatlar daha düşük olurdu. Piyasa şuan için en azından hareketli. Ama tatmin edici değil” dedi.

Hindistan’a kiraz ihracatı

İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir