Tokat’ta atık ilaç toplama kampanyası başlatıldı

TOKAT (AA) – Tokat Belediyesince Sıfır Atık Projesi kapsamında atık ilaç toplama kampanyası başlatıldı. Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu …

Tokat’ta atık ilaç toplama kampanyası başlatıldı
  • 0
  • 458
  • 18 Ocak 2022
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Puan Yok)
    Loading...
  • +
  • -

TOKAT (AA) – Tokat Belediyesince Sıfır Atık Projesi kapsamında atık ilaç toplama kampanyası başlatıldı.

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu başkanlığında İl Sağlık Müdürlüğü ve Tokat Eczacı Odası iş birliğinde “atık ilaçların toplanması” kampanyası başlatıldı.

Başkanlık makamındaki imza törenine Eroğlu ile İl Sağlık Müdürü Öner Nergiz ve 41. Bölge Tokat Eczacı Odası Başkanı Hakan Yılmazer katıldı.

Çevre sağlığı konusunda toplumsal duyarlılığı artırmak, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir şehir bırakmak amacıyla Tokat Belediyesi olarak geri dönüşüm çalışmalarına her geçen gün yenisini eklediklerini belirten Eroğlu, İl Sağlık Müdürlüğü ve Eczacı Odası iş birliğinde atık ilaçların toplanmasına başlayacaklarını söyledi.

Atık ilaçların bilinçsizce atılması, lavabolara dökülmesi çevre ve insan sağlığını doğrudan etkilediğini vurgulayan Eroğlu, şöyle konuştu:

“Tuvaletlere dökülen ilaçlar da şehir kanalizasyon sistemine, dolayısıyla arıtma tesislerinden tekrar suya, havaya ve toprağa geçerek evlerimize ulaşmaktadır. İlaçların havaya, suya, toprağa geçmesi ve yetiştirilen besinler hormonal sistemlerin ciddi anlamda zarar görmesine neden olmaktadır. Belediyemiz Temizlik İşleri Müdürlüğünce atık ilaçlar toplama noktalarından alınarak geçici depolama alanında bekletilecek ve çevre lisanslı bertarafçı atık işleme tesislerine gönderilecektir. Bu projenin başından itibaren desteklerini esirgemeyen Sağlık İl Müdürümüze, Eczacı Odası Başkanlığımıza ve eczacılarımıza teşekkür ediyorum. Doğamızın korunduğu, yeşilin her geçen gün giderek arttığı tertemiz bir dünyayı gelecek nesillerimize bırakacağız. Bütün hemşehrilerimizi bu önemli konuda duyarlı olmaya davet ediyor, sağlıklı günler diliyorum.”

AA / Ekber Türkoğlu – Spor Haberleri

İl Sağlık Müdürlüğü, Eyüp Eroğlu, Tokat, İlaç, Spor, Haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir