Tokat ve ilçelerinde Ramazan Bayramı namazı saat kaçta kılınacak 2022? Tokat Merkez ve ilçelerinde bayram namazı saat kaçta?

TOKAT (Haberler.com) – Tokat’ta bayram namazı sabah kaçta? Bayram namazı vakitleri ilden ile göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin doğudaki …

Tokat ve ilçelerinde Ramazan Bayramı namazı saat kaçta kılınacak 2022? Tokat Merkez ve ilçelerinde bayram namazı saat kaçta?
 • 0
 • 194
 • 29 Nisan 2022
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Puan Yok)
  Loading...
 • +
 • -

TOKAT (Haberler.com) – Tokat‘ta bayram namazı sabah kaçta? Bayram namazı vakitleri ilden ile göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin doğudaki illerimizde bayram namazı sabah daha erken kılınırken, batıdaki illerimizde ise bayram namazı biraz daha geç kılınabiliyor. Peki, Tokat‘ta bayram namazı saat kaçta kılınacak 2022? Tokat‘ta Ramazan Bayramı namazı saat kaçta, ilçelerinde saat kaçta kılınır? Tokat şehrimizde Ramazan Bayramı namazı hangi gün, saat kaçta kılınacak? Tokat’ta ilçelerinde bayram namazı saat kaçta olacak? İşte tüm bilgiler…

RAMAZAN BAYRAMI NAMAZI HANGİ GÜN KILINACAK?

2022 yılında Ramazan Bayramı 1. günü 2 Mayıs Pazartesi’ye denk gelmektedir. Haliyle bayram namazı 2 Mayıs Pazartesi sabah namazından sonra camide kılınacaktır. Bayram namazı saatleri ise şehirden şehre göre değişkenlik göstermektedir.

TOKAT’TA RAMAZAN BAYRAMI NAMAZI SAAT KAÇTA 2022?

Diyanet’in resmi web sitesinde yazan bilgilere göre Tokat’ta Ramazan bayramı namazı saat 06:05 ‘de kılınacaktır. Yani Tokat’ta bayram namazı 2 Mayıs Pazartesi sabah saat 06:05 ‘de camide kılınacaktır. Şimdiden Allah (c.c.) kabul eylesin…

 • Tokat bayram namazı saati = 06:05 (2 Mayıs Pazartesi)

NOT = Bayram namazı saati ilçelere göre değişkenlik gösterebiliyor. Yukarıdaki saat Tokat merkezi saatidir. İlçelerinde 2-3 dakika ileri veya geri oynamalar olabiliyor. Aşağıdan Tokat ilçeleri için bayram namazı saatlerine ulaşabilirsiniz.

DİYANET TOKAT İL VE İLÇELERE GÖRE BAYRAM NAMAZI SAATLERİ…

TOKAT İLÇELERİNE GÖRE BAYRAM NAMAZI SAATLERİ

 • Tokat İl Merkezi bayram namazı saati = 06:05
 • Tokat Almus bayram namazı saati = 06:03
 • Tokat Artova bayram namazı saati = 06:06
 • Tokat Başçiftlik bayram namazı saati = 06:02
 • Tokat Erbaa bayram namazı saati = 06:04
 • Tokat Niksar bayram namazı saati = 06:03
 • Tokat Pazar bayram namazı saati = 06:06
 • Tokat Reşadiye bayram namazı saati = 06:02
 • Tokat Sulusaray bayram namazı saati = 06:07
 • Tokat Turhal bayram namazı saati = 06:07
 • Tokat Yeşilyurt bayram namazı saati = 06:07
 • Tokat Zile bayram namazı saati = 06:07

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Bayram namazı yılda iki defa kılındığı için kılınışı unutulabilen bir namazdır. Bu nedenle camilerde din görevlileri namaz öncesi bayram namazının nasıl kılınacağını hatırlatır. Bayram namazı bayramın birinci günü sabah namazının ardından güneş doğduktan sonra kılınır.

Bayram namazı öncesi hatırlatmaların ardından müezzin kayyım nidada bulunarak namaz kılmak için camiye gelenleri nasıl niyet edecekleri konusunda yönlendirir.

Niyet edilirken hangi bayram namazı kılınacaksa o zikredilir. Örnek olarak “Niyet ettim Allah’ım senin rızan için Ramazan Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama” veya aynı şekilde “Niyet ettim Allah’ım senin rızan için Kurban Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama” şeklinde niyet edilir.

Bundan sonra imamla birlikte hareket edilerek:

1. Rekat

Bayram namazına niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır,

Sırasıyla imam hatip ve cemaat sessizce “Sübhaneke duası”nı okur, sonra fasılalar halinde;

Tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,

Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Ardından 3. Tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır.

İmam; gizlice “Euzü besmele” çeker, açıktan “Fatiha suresi” ile birlikte “Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur’an-ı Kerim” okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.

Rüku ve secde yapılarak 2. Rekata kalkılır.

2. Rekat

İmam; gizlice “Besmele” çeker, açıktan “Fatiha suresi” ile birlikte “Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur’an-ı Kerim” okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.

Ardından tekrar tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,

Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Ardından 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Son olarak 4. Tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir.

Rüku ve secdenin ardından oturulur, “Tahiyyat, Salli-Barik duaları” okunur ve önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.

Bundan sonra müezzinin refakatinde hep birlikte 3 defa tekbir (teşrik) getirilir. Bu tekbirlerle birlikte imam hatip bayram hutbesi okumak üzere minbere çıkar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir