Tokat: Vakıf Kiracılarının ‘Stopaj Affı’ Sevinci

Tokat Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne bağlı vakıf işyeri kiracılarından 96 esnaf, 1 milyon 300 bin YTL’ye yakın gelen stopaj gelir vergisi ve cezasının affedilmesinin sevincini yaşıyor.

Tokat: Vakıf Kiracılarının ‘Stopaj Affı’ Sevinci
  • 0
  • 139
  • 17 Aralık 2022
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Puan Yok)
    Loading...
  • +
  • -

Tokat Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne bağlı vakıf işyeri kiracılarından 96 esnaf, 1 milyon 300 bin YTL’ye yakın gelen stopaj gelir vergisi ve cezasının affedilmesinin sevincini yaşıyor.

Maliye Bakanlığı Müfettişleri tarafından 2003 yılında yapılan incelemede, Tokat’ta Vakıflar’a ait işyerlerinde kiracı olarak faaliyet gösteren esnafın, stopaj vergisini kiradan ayırarak Maliye’ye yatırmadığı tespit edilmesi sonucu Vakıf kiracılarına geriye dönük olarak ceza kesilmişti. Bu kararla birlikte Vakıf kiracıları gecikme bedeliyle kesilen cezayla birlikte zor günler geçirmeye başladı. Meclise taşınan sorun 333 milletvekilinin oyuyla vakıf kiracılarını geriye dönük stopaj borçlarının faizleriyle birlikte affedildi.

Vakıf kiracılarıyla bir araya gelerek mutlu haberi paylaşan Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Mehmet Bekçi, 96 esnafın mağdur durumdan kurtulmasının sevincini yaşadıklarını söyledi. Konun meclise taşınmasında gerçek kahramanların basın mensupları olduğunu ifade eden Bekçi, “Meclis çalışmalarında 333 sayısını gerektiren meclis toplantısında 346 milletvekili katılarak, Vakıf kiracılarını geriye dönük stopaj borçlarının faizleriyle birlikte af edilmesini getirmiştir. Ayrıca bugüne kadar ödeme yapan Vakıf kiracılarının ödedikleri meblağları tekrar vergi dairesinden almaya hak kazandıran bir yasa tasarısıdır. Bu konuda emeği geçen tüm milletvekillerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Vakıf kiracılarından Ali Paşa Hamamı’nın işletmecisi 28 yıllık esnaf Mustafa Durmuş ise, sıkıntılardan kurtulmadan heyecanı yaşadıklarını ifade ederek, “Bizim gibi esnaf için çok büyük paralar 30-40 bin YTL gibi ceza kesilmesinin sıkıntısını yaşıyorduk. Bugün bu yükten sıkıntıdan kurtulduk. Bu yükü bizim üzerimizden kaldıran milletvekillerimize ve sivil toplum örgütleri ve basın mensuplarına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir