Tokat Bağcılığı Altın Çağını Yaşıyor

Tokat Bağcılığı Altın Çağını Yaşıyor
  • 0
  • 434
  • 26 Mayıs 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oy, Ortalaması: 5,00 out of 5)
    Loading...
  • +
  • -

Vali Dr. Ozan Balcı, Valiliğimiz koordinesinde Tarım Tokat Bağcılığı Geliştirme projesi kapsamında 2 yıl içerisinde 2 bin 850 dönüm alanda bağ fidanı dikildiğini, bu yıl sonbaharda 3 bin alana dikileceğini söyledi.

Proje kapsamında bugün  düzenlenen çeşitli etkinliklerde bağ fideleri toprakla buluşarak, sezonun ilk  bağ yaprağı hasadı yapıldı.

Emirseyit’te Bağ Yaprağı Hasadı

Vali Dr. Ozan Balcı, Emirseyit Beldesinde düzenlenen “Bağ Yaprağı Hasadı” programına katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Kadın Kooperatifleri tarafından düzenlenen programa Vali Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra Emirseyit Belediye Başkanı  Turan Kapan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Gökçe, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, TKDK İl Koordinatörü Fevzi Çiçek, OKTAM Müdürü Ahmet Boz ve çiftçiler katıldı.

Sezonun ilk yaprağının hasat edildiği programda konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat Narince yaprağı tadı kokusu ve rengiyle bir dünya değeri. Çok kıymetli hanımefendilerin elinden toplaması da ayrı bir lezzet kazandırıyor. Tarımın ve üreticinin dostu olarak sezonun hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. Bereketli olsun inşallah.” dedi.

Tokat’ta üretilen bağ yaprağının sadece Türkiye’yi değil, dünyayı beslediğini kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “Narince yaprağını aynı  zamanda ihrac ediyoruz. Tokat’ımızın çok kıymetli narince yaprakları Kazova başta olmak üzere Erbaa ovamızda yetişiyor. Aslında narincenin memleketi de burası.“ diye konuştu.

Etkinliğe destek veren kadınlara da teşekkür eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat’ta 16 tane Kadın Kooperatifi kurduk. Kadının gücü Tokat’ın gücü diyoruz. Gelecek Türkiye’sinin inşa edilmesinde inşallah Türk kadının aklından, zekasından, yeteneklerinden sonuna kadar yararlanacağız. Türk Kadınını önemsiyoruz. Onların emeklerini önemsiyoruz. Çok güzel işler yapıyorsunuz. Hepinizi kutluyorum. İnşallah Tokat Kadın kooperatifleri olarak da çok güzel işler yapacaksınız. Size desteğimiz her zaman tamdır. Yaptığınız işi önemseyip kıymet veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Vali Dr. Ozan Balcı, Bağ Fidesi Dikti

Vali  Dr. Ozan Balcı, ayrıca 4 Milyon Meyve Fidanı Projesi kapsamında OKTAM’da bağ fidesi dikilen alanda incelemelerde bulunarak, TOGÜ Rektörü  Prof. Dr. Bünyamin Şahin, İl Emniyet Müdürü  Göksel Topaloğlu ve protokol mensupları ile bağ fidesi dikti.

Trakya, İlkeren, Yalova İncisi, Victoria, Lival, Çavuş, Royal, Michele Palieri, Narince çeşitlerinden oluşan sofralık ve yapraklık 170 bin bağ fidesi toprakla buluştu.

Vali Dr. Ozan Balcı,“2 yıl içerisinde 2 bin 850 dönüm alana bağ fidanı diktik. Hazırlıklarımız devam ediyor, bu yıl sonbaharda 3 bin alana dikeceğiz. Toprağın tarımın üretimin dostuyuz. Amacımız, üretimi arttırmak, çiftçimizin zenginleşmesine katkıda bulunmak” dedi.

Vali Dr. Ozan Balcı, Çayköy’de Bağ Fidanı Dikim Alanında İncelemelerde Bulundu

Vali Dr. Ozan Balcı, daha sonra Pazar ilçesi Çayköy’de bağ fidanı dikim alanlarında ve sulama havuzunda incelemelerine devam etti.

Vali Dr. Ozan Balcı, “1000 dönüm bağ fidanı diktik. 7 bin tonluk sulama havuzu yaparak 8,5 km sulama hattı döşedik. Damlama sulama sistemi kuracağız. Tarımın, çiftçimizin ve üreticimizin her Vali Dr. Ozan Balcı, “1000 dönüm bağ fidanı diktik. 7 bin tonluk sulama havuzu yaparak 8,5 km sulama hattı döşedik. Damlama sulama sistemi kuracağız. Tarımın, çiftçimizin ve üreticimizin her zaman yanındayız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir