Son dakika haberi: 700 yıllık hamamda yeni bölümler ortaya çıktı

TOKAT (İHA) – Tokat’ta restorasyon çalışmaları devam eden 700 yıllık Mustafa Ağa Hamamında sıva ve dolgu malzemesi altında kalan niş adı verilen …

Son dakika haberi: 700 yıllık hamamda yeni bölümler ortaya çıktı
  • 0
  • 290
  • 11 Ocak 2022
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Puan Yok)
    Loading...
  • +
  • -

TOKAT (İHA) – Tokat‘ta restorasyon çalışmaları devam eden 700 yıllık Mustafa Ağa Hamamında sıva ve dolgu malzemesi altında kalan niş adı verilen bölümler ortaya çıkartıldı.

Tokat‘ta, yaklaşık 17 yıldır kapısına kilit vurulu olan tarihi hamamda restorasyon çalışmaları yaklaşık 8 aydır devam ediyor. Hamama gelenlerin kıyafetlerini çıkartarak koyduğu niş adı verilen bölümler sıva altından çıktı. Hamamın toprak altında kalan kubbeleri de yapılan kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkartıldı. 600 günde restorasyon çalışmalarının tamamlanması planlanan hamamın müze olarak hizmet vermesi planlanıyor. Türk kültüründe ve sosyal hayatında önemli yer tutan hamamların genel özellikleri ile gelecek nesillere aktarılması hedefleniyor.

Mimar Seda Kavukcuoğlu Yüzer ise hamamda yapılan restorasyon çalışmalarında özgün tarihi hamamlarda olmayan bazı bölümlerin ortaya çıktığını söyledi. Restorasyon çalışmalarında yapıya sonradan eklenen özgün haline aykırı olan kısımların temizlenme aşamasını bitirdiklerini belirten Kavukcuoğlu, “Bu esnada erkekler kısmında karşımıza daha önce diğer hamamlarda yani özgün tarihi hamamlarda görmediğimiz birkaç detay çıktı. Bunlardan en önemlisi soyunmalık kısmında duvarlarda bulunan soyunma nişleri idi. Bunlar mekanın içerisinde bütün duvarları çevreleyecek şekilde birbirini takip eden kemerli soyunma nişleri. Bunlar sonradan yapılan sıva, duvar örüntüleriyle kapatılmıştı. Restorasyon çalışmalarında yapıdaki muhtes kısımları ayıklarken bunlarla karşılaştık. Buna göre projeleri revize edildi. Tokat’taki diğer hamamlarda böyle bir niş ağı görmedim. Soyunma kabinleri genel olarak soyunmalık kısmında ahşap yapı elemanlarıyla yapılmış durumda olurdu” dedi.

Tarihi hamamın restore edildikten sonra hamam müzesi olarak işletileceğini belirten Kavukcuoğlu, “Bölgede özgün işleviyle çalışan hamamlarımız mevcut. Mustafa Hamamı’nın konumu nedeni ile hamam olarak kullanılmasında bir takım sıkıntılar açığa çıkıyordu. Bunu hamam olarak işleten işletmecilerden de öğrenmiştik. O yüzden müze olarak işletilmesi uygun bir karar oldu. Bir hamam müzesi olarak kadınlar ve erkekler kısmının insanlara hamam kültürünün yansıtıldığı bir müze olarak işlev verecek” diye konuştu.

(Nurhan İçmez/ İHA)

İhlas Haber Ajansı – Son Dakika Haberleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir