“SELA HARKI” ATALARIN MİRASI

“SELA HARKI” ATALARIN MİRASI
  • 0
  • 479
  • 11 Mayıs 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oy, Ortalaması: 4,00 out of 5)
    Loading...
  • +
  • -

Bazı değerler vardır, para ile satın alamazsın.

Sela Harkı atalarımızın bizlere bırakmış olduğu çok kıymetli eserlerden bir tanesi.

Ve yine atalarımızın bizlere miras olarak bıraktığı mahalle ve caddelerdeki çeşmeler, bu kıymetli miraslara bugüne kadar sahip çıkılamaması, şehirde yaşanan güzelliklerin kaybolmasına neden oluyor.

Dünyada her geçen gün yeni bir sıkıntı veya felaketle karşılaşıldığı halde insan oğlu bir türlü karşılaştığı sıkıntıların manevi nedenlerine bakmadan, maddi tarafına bakınca çözümlerde üretilemiyor.

Bugünkü teknik ve teknoloji ile yapılamayan tarihi miraslara sahip çıkılmalıdır.

YEŞİL NİKSAR adı üstünde,  ama her geçen gün bu güzellik elden çıkmaya başladı.

Niksar’ın içme suyu sıkıntısı hiçbir zaman olmaması gerekir, ancak ataların bıraktığı mirasların kıymeti unutulduğu ve bilinmediği için zaman zaman İçme suyunda sıkıntı yaşanıyor, Sulama suyunda zaten sıkıntılar her geçen gün büyüyor.

Atalardan miras kalan ve Niksar şehir merkezinin Yeşil kalmasını, bağ ve bahçelerin verimli olmasını sağlayan SELA HARKI ‘nın sağlıklı çalışması halinde insanlar şehir içme suyu ile bahçesindeki fidanları, Çiçekleri sulamak zorunda kalmayacaktır.

SELA HARKI’nın her geçen gün yıpranıp sağlıklı şekilde çalışmaması bu hartan sulama suyu olarak faydalanmak isteyen bahçe sahiplerini üzmektedir.

SELA Harkının sağlıklı çalışması, büyük bir bölgeye hitap etmesi durumunda insanlar şehir içme suyunu kullanmayıp bahçelerindeki meyve ve çeşitli ağaçların kurumamasını sağlayacaktır, hem Niksar yeşil kalacak, hemde  şehir içme suyunda sıkıntı yaşanmayacaktır.

Yeşil Niksar gazetesi ve Yörenin Sesi Canik gazeteleri sahibi Cemalettin Bilgin  SELA  harkından sağlıklı faydalanmak için yolun alt kısmında bulunan evlerindeki bahçenin sulanması için yıllar önce yol yapılırken yolun altından sulama suyu için boru döşemesi yaptırmış, bahar aylarının gelmesi ile birlikte su ihtiyacının giderilmesi için tıkanan sulama suyu borusunun tamiratını yaptırmıştır, ayrıca Bilgin Yağmur suyundan faydalanmak için bahçesine Su Deposu koyarak Yağmur suyundan faydalanma yoluna gitmiştir, bu uygulamanın daha kapsamlı ve yaygın kullanılması için Belediyenin küçük bir çalışma yaparak büyük bir hizmetin yapılmasına vesile olması bekleniyor.

YEŞİL NİKSAR GAZETESİ

MEHMET DEVECİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir