NİKSAR’DA ‘’TOKAT BİBERİ ÜRETİMİNİ YAYGINLAŞTIRMA PROJESİ’’ BAŞLADI

NİKSAR’DA ‘’TOKAT BİBERİ ÜRETİMİNİ YAYGINLAŞTIRMA PROJESİ’’ BAŞLADI
  • 0
  • 476
  • 10 Mayıs 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oy, Ortalaması: 5,00 out of 5)
    Loading...
  • +
  • -

Niksar İlçe Tarım Müdürlüğü Yerel çeşitlerin korunması amacıyla 6 köyde toplam 8 KADIN çiftçimize, Tokat Biberi Yaygınlaştırma Projesi Kapsamında, Her Çiftçiye 1 Dekar İçin 3.072 Adet Biber fidesi Olmak üzere toplamda 24.576 Adet biber Fidesi Ücretsiz Olarak, Niksar Kaymakamı  İlhami  DOĞAN Öncülüğünde Niksar İlçe Tarım Müdürlüğü Tarafından Dağıtımı gerçekleştirildi.

Yerel çeşitlerin korunması amacıyla; Kadın eliyle ‘’ TOKAT BİBERİ’’ Üretimini yaygınlaştırma projesi kapsamında, Niksar İlçesi, İsmet Paşa, Kumçiftlik Mahallesi, Korulu, Şahinli, Kuyucak köyleri ve Yolkonak Beldesinde her çiftçiye 3.072 adet biber fidesi olmak üzere 8 Kadın çiftçiye toplam 24.576 adet biber fidesi ücretsiz bir şekilde dağıtılmıştır.

Niksar İlçe Tarım Müdürü Namık ÖZDÜZGÜN Tokat Biberi Yaygınlaştırma Projesi’ni tanıtırken şunları dile getirdi; ‘’Tokat’a Mal olmuş bir biber var. İnce Kabuk, meyve eti daha ince, kızartmaya uygun, üç burun yapısında, meyvenin baş kısmı uç kısmına göre daha kalın Tokat’a mal olmuş böyle bir biber var, buna Tokat biberi diyoruz.’’ dedi.

ÖZDÜZGÜN Tokat Biberi’nin yetiştirilmesine dair önemli bilgiler vererek konuşmasına şöyle devam etti; ‘’Biberler genelde sıra arası 80 cm aynı sıra üzeri 30-50 cm olacak şekilde dikilir. Dikim esnasında fideler çapa için açılan yeterli büyüklükteki çukura olduğu gibi yerleştirilir ve çukurun boş kısımları toprakla doldurularak hafifçe bastırılır. Açılan bu çukurlar sedde üzerinde olmalıdır. Tek sıra dikilenlerde sıra arası 80 cm, sıra üzeri 40 cm’dir. Dekara ortalama 3000 Adet bitki dikilir.’’ dedi.

 

YEŞİL NİKSAR GAZATESİ

MEHMET DEVECİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir