CHP Sözcüsü Faik Öztrak’tan “ekonomi” değerlendirmesi (2)

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Doları ve enflasyonu düşürecek müthiş tedbir, daha önce birçok hükümetin deneyip …

CHP Sözcüsü Faik Öztrak’tan “ekonomi” değerlendirmesi (2)
  • 0
  • 325
  • 10 Haziran 2022
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Puan Yok)
    Loading...
  • +
  • -

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Doları ve enflasyonu düşürecek müthiş tedbir, daha önce birçok hükümetin deneyip vazgeçtiği, üç ayda bir garantili getiri sağlayacak gelire endeksli iç borçlanma senedi çıktı. Bu kağıt hangi gelire endeksli?” dedi.

Öztrak, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, milletin sofrasındaki ekmeğin küçüldükçe küçüldüğünü savundu. İktidarın milletten koptuğunu ileri süren Öztrak, şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz ağustos ayında sarayın kibirlisi, ‘Faizi düşüreceğiz, ağustosla birlikte enflasyon düşecek, bundan böyle enflasyonun yukarı çıkması mümkün değil.’ dedi. Ne olduğu belirsiz bir safsatayı ‘Türkiye Modeli’ diye millete yutturmaya kalktı. O gün,1 dolar 8 lira 60 kuruştu, enflasyon da yüzde 20’nin altındaydı. Merkez Bankasına talimatla tabela faizini düşürttü. Sadece üç ayda, dolar kurunu da ‘Daha yukarı çıkması mümkün değil.’ dediği enflasyonu da bile isteye ikiye katladı. Piyasadaki faizleri de artırdı. O gün bugün, ağzını her açtığında, ekonomide çıkardığı yangına benzin döktü.”

Kur Korumalı Mevduat Hesabı uygulamasına tepki gösteren Öztrak, milletin ilk dört ayda, 16 milyar 255 milyon lirayı bir avuç mudiye ödediğini iddia etti. Öztrak, “Haziran ayı başında, Kur Korumalı Mevduat’ta biriken dövize endeksli paranın toplamı 931 milyar lira. Kurun 17 lirayı geçmesiyle milletin sırtına binecek yükün 150 milyar lirayı geçeceği hesaplanıyor.” ifadesini kullandı.

Dün açıklanan verilere göre Merkez Bankası’nın döviz kasasının 53 milyar dolar açık verdiğini öne süren Öztrak, tüm bunlar olurken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üç gün önce kürsüye çıkarak bir defa daha “Faiz sebep, enflasyon sonuç.” dediğini belirtti. Öztrak, şöyle konuştu:

“Yük yine vatandaşlarımızın sırtında kalacak”

Eğer söz konusu olan kamu işletmelerinin geliri ise Hazine ve Maliye Bakanlığının Kamu İşletmeleri Raporu’na göre, BOTAŞ’ın EÜAŞ’ın Taş Kömürü Kurumunun, DDY’nin, DHMİ’nin Çay-Kur ve TEDAŞ gibi pek çok kamu işletmesi zararda olduğunu iddia eden Öztrak, “Anlaşılan dün gece açıklandığında, garantisi gelirinin önünde giden, bu iç borçlanma aracının yükü, yine vatandaşlarımızın sırtında kalacak. Bir cin fikir tedavüle sokulacak.” dedi.

Öztrak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

BM’nin Gıda Raporu’na göre Türkiye’de 15 milyon kişinin yeterince beslenemediğini dile getiren Öztrak, araştırma şirketlerinin kamuoyuna yansıyan raporlarına göre ülkede her 10 kişiden 9’unun ise geçim sıkıntısı çektiğini vurguladı. “Eskiden ev almak hayaldi, şimdi maaşlı çalışan için bir araba almak da hayal oldu.” görüşünü paylaşan Öztrak, arabası olanın da kontağı çevirmek için 40 kere düşündüğünü iddia etti.

Türkiye’nin potansiyeli çok büyük bir ülke olduğunun altını çizen Faik Öztrak, “Özellikle pandemi sonrasında, kısalan tedarik zincirleri, ülkemizin bu potansiyelini daha da artırmıştır. Ekonomimiz doğru ilaca hızlı cevap verir. Güveni sağlayacak bir programla yeni kurallar, yeni kurumlar ve yeni liyakatli kadrolarla çok kısa sürede ayağa kalkar.” dedi.

Öztrak, şunları kaydetti:

“Karşımızda millete taahhüdünü yerine getiremeyen bir müflis siyasetçi vardır. O siyasetçi şimdi çıkmış, milletten bir defa daha oy istemeye kalkmaktadır. Ama kendisi de durumun farkındadır. Adaylığını açıklarken, mezarlıktan geçerken ıslık çalarak korkusunu bastırmaya çalışan biri gibi ülkenin ikinci büyük partisinin liderine demediğini bırakmamıştır. En iyi bildiğini yapmış, bağırmış, çağırmış. On parmağında on kara her yana bulaştırmıştır. Milleti işsizlik ile hayat pahalılığı arasında ezeceksin. Sofralardaki ekmeği küçülteceksin, insanları kuyruklara mahkum edeceksin, esnafı borca, faturalara ezdireceksin, milletine ‘çürük, sürtük’ diye küfür edeceksin, sonra da çoktan kaybettiğin belli bir seçimde, milletin oyuna talip olacaksın. Bu hale düşünce tabii ki adaylığını açıklarken, edebi, adabı unutursun. Bu ülkede milyonlarca insanın oy verdiği, Türkiye’nin ikinci büyük partisinin genel başkanına yine ağız dolusu hakaretler eden sarayın kibir abidesine sözlerini aynen iade ediyoruz. Ettiği hakaretleri, tıynetine ve meşrebine veriyoruz. Bir de kendisine tavsiyemiz var. Bu gece yattığında bir vicdan muhasebesi yap. Millete olan taahhüdünü yerine getirmek bir yana, ülkemizi sefalet liginde G-20’nin şampiyonu yapan bir kişi olarak, bu milletin karşısına hangi yüzle çıkabileceğini düşün. Milletimiz, sizin halinizi gördü, notunuzu verdi, tasdiknamenizi hazırladı. Elinize verip evinize göndermek için sandığı bekliyor.”(2)

AA / Politika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir